Kolem kostela se nachází asi tisíc hrobů

Rekonstrukce náměstí: Archeologové dokončili záchranný průzkum u Kotvičky. Na jejich místo nastoupili stavbaři, kteří se pustili do realizace menšího vsakovacího objektu. Přitom pokračují i se stavbami velkého vsakovacího objektu u výjezdu z náměstí a kanalizace v Kostelní a Komenského ulici.
Archeologové se nyní soustředili kolem kostela. Odkrývají hroby, kterých jsou zde stovky, mnoho z nich je dětských. "Naším odhadem se na středověkém hřbitově kolem kostela nachází až tisíc i víc hrobů. Někde se kostry nedochovaly vcelku, kosti jsou po nějakých mladších výkopech roztroušené volně, ty nepočítáme, s nimi by hrobů bylo mnohem víc," informoval vedoucí archeolog Pavel Staněk.
Některé hroby ukrývaly zajímavé předměty. "Našli jsme třeba nůž, který vypadá jako starší, zhruba ze 13. století. Objevili jsme i svátost, která naopak působí jako výrazně mladší předmět, možná z 19. století, tedy z doby, kdy již hřbitov neměl fungovat," popsal Staněk. Po dokončení průzkumu půjdou kosti na antropologické určení, které zjistí poměr mužů a žen, věkové kategorie, výšku osob, nemoci viditelné z kostí, zlomeniny a zranění.
Dřevěný kmen, na který archeologové narazili ve značné hloubce ve výkopu v Kostelní ulici, je nyní na dendrochronologické zkoušce. Ta ukáže jeho stáří a výsledek bude zajímavý. Podle odborníků by mohl být ze 13. století, kdy v lokalitě začalo odlesňování, nebo snad dokonce z počátků zalesňování, tedy třeba z období mezolitu.
I z odhalených základů kostela dokáží archeologové vyčíst zajímavé informace. Například to, ve kterém období vznikaly. "Je rozdíl mezi stavbou základové zdi ze středověku, která byla mnohem pečlivěji skládaná, a mezi základy z doby baroka. Liší se i druhem použitého kamene," vysvětlil Milan Vokáč z Muzea Vysočiny Jihlava. Obojí je zřetelně vidět u základů severní stěny kostela.